HACK Chrome, Firefox oraz IE

Written by Arek Mikler. Posted in Bezpieczeństwo IT, Blog

Chrome, Firefox oraz Internet Explorer zostały pokonane już w pierwszym dniu odbywających się właśnie zawodów Pwn2Own. Mają one miejsce co roku przy okazji konferencji CanSecWest. Atak na IE oraz Firefoksa przeprowadził Chaouki Bekrar, prezes i szef ds. badawczych firmy VUPEN. Przełamanie zabezpieczeń IE było trudniejsze, gdyż przeglądarka korzysta z piaskownicy (sandbox), czyli przeznaczonego tylko dla siebie obszaru pamięci, odizolowanego wirtualnym firewallem od reszty systemu. Bekrar ominął piaskownicę i przełamał zabezpieczenia Windows – ASLR (Address Space Layout Randomization) i DEP (Data Execution Prevention). Pierwsza z nich to technologia, która w przypadkowy sposób umieszcza dane w pamięci. Jako, że nie mają one na stałe przypisanego miejsca, atakujący nie wie, w którym obszarze pamięci znajdują się interesujące go informacje. Z kolei DEP ma za zadanie uniemożliwić wykonanie kodu w tych obszarach pamięci, które nie są przeznaczone do jego wykonania.  Bekrar pokonał najpierw ASLR, a następnie DEP i wyszedł poza piaskownicę. Co więcej, nie doprowadził przy tym do awarii przeglądarki. To pozwoliło mu na wykonanie dowolnego kodu w systemie. Atakujący dowiódł tego uruchamiając kalkulator. Atak na Firefoksa był łatwiejszy, gdyż nie korzysta on z piaskownicy. Po przełamaniu zabezpieczeń przeglądarki przedstawiciel VUPEN ominął ASLR i DEP. Udało mu się to dzięki nieznanemu błędowi w Windows. VUPEN przekaże szczegóły dziury Microsoftowi. Zabezpieczenia Chrome’a zostały przełamane przez specjalistów z MWR Labs. Najpierw pokonali oni piaskownicę, następnie wykorzystali błąd w jądrze Windows 7 do zwiększenia swoich uprawnień i wykonania komend poza piaskownicą. Poza wykonaniem kodu byli oni w stanie odczytać zawartość pamięci oraz zawartość niektórych bibliotek. [Źródło – http://kopalniawiedzy.pl – Mariusz Błoński]
NOTA PRAWNA: Komentarze czytelników pod artykułami są ich własnością. Serwer WWW GrupaPROJEKT.NET loguje standardowe informacje związane z wymianą ruchu HTTP (adres IP oraz nagłówki: User-Agent i Referer)

Szybki start

Startujemy zawsze od kołowania aby móc wzbić się wysoko. Oferta ta jest skierowana głównie do firm, które zaczynają swoją działalność. Dzięki ujednoliconemu systemowi identyfikacji wizualnej zyskacie przewagę już na starcie.
Czytaj więcej...

Reaktywacja

Nieustannie zmieniają się warunki na rynkach: popyt na produkty ulega zmianie, pojawiają się nowi mocni konkurenci, zmieniają się wartości i preferencje klientów - rebranding może w tej sytuacji uratować firmę. 
Czytaj więcej...

WEB

W obecnych realiach rynkowych głównym kanałem komunikacji  firmy 
z otoczeniem jest Internet. Odpowiadając na ten fakt stworzyliśmy ofertę, która pozwala na pozyskanie nowej grupy klientów, jakimi są internauci. 
Czytaj więcej...

VIP

Projekt VIP to kompleksowe podejście do kształtowania wizerunku Twojej firmy i jej produktów. Efektem końcowym jest stworzenie systemu identyfikacji wizualnej wspartego profesjonalnym serwisem internetowym. 
Czytaj więcej...